Péče o srst
Také se vaším bytem vznášejí chomáče chlupů, povalují se na podlaze, na pohovce a ulpívají i na vašem oblečení? Myslíte si, že je to problém je jen dlouhosrstých plemen? Majitelé dlouhosrstých plemen mají s vypadáváním chloupků větší problémy, línaní se však nevyhne ani kočkám krátkosrstým a vylínané chloupky nám mohou pěkně otrávit život. V tuto chvíli bychom se měli zamyslet a začít se věnovat péči o srst našeho kočičího miláčka intenzivněji. Vyčesávání srsti je důležité pro zbavení starých chlupů, srst tak získá nový lesk a pravidelné kartáčování je důležité i pro dobrý zdravotní stav vašeho mazlíčka. Aby si náš tygr kartáčování oblíbil, je třeba ho na něj zvykat již od útlého věku. Pokud však naše kočka nemá kartáčování právě v oblibě, mezi kartáčováním ji vždy pohladíme a uklidňujeme ji, navykáme ji na kartáčování postupně, zkoušíme to po chvilkách a postupně délku vyčesávání prodlužujeme.
Kočky
Začínáme s koťátkem
Povinností chovatele je pravidelně se starat o koťata. Vybíráme a čistíme jim záchod, v čistotě udržujeme pelíšek, kočičí mističky a celý prostor bytu. Pravidelně vyměňujeme vodu. Z dosahu koťat odstraníme křehké předměty a věci, o které by se mohla poranit. Pravidelným kontaktem se koťátka snadno socializují a vytvoří si tak vazbu s člověkem. Je velmi důležité si s koťaty hrát, chovat je a mazlit se s nimi. Pokud by si na člověka nezvykla už od mala, měla by s tím v budoucí rodině nemalé problémy. Koťátka je třeba od útlého věku vychovávat, dáme jim k dispozici škrabadlo na broušení drápků a drápky jim zastřihujeme speciálními kleštičkami. Je potřeba stanovit doma určitá pravidla, aby koťátka věděla, co smí a co ne. Pokud koťátko přistihneme při nežádoucím chování, řekneme mu důrazně \"NE\" a z daného místa ho přesuneme. Pokud koťátko naopak dělá nějakou věc správně, pochválíme ho slovem \"DOBŘE\" a pohladíme ho. S veterinářem domluvíme odčervení a očkování koťátek. Začneme nejprve s odčervením. Za tímto účelem můžeme u veterináře zakoupit speciální odčervovací pastu, která je pro odčervení koťat nejjednodušším řešením.
Péče o kotě:
Než si koťátko přinesete domů, zeptejte se chovatele, jakou potravou koťátko krmil, jaké stelivo doma používal, jaká jsou jeho oblíbená místa na spaní a jaké jsou jeho oblíbené hračky. Kupte koťátku granule, případně maso, na které bylo u původního chovatele zvyklé. Dále si pořiďte několik pytlů steliva, které bylo koťátko zvyklé doma používat. Důležitý je také výběr kočičího záchůdku. Na trhu je k dostání spousta různých typů záchůdků. Můžete si pořídit odkrytý záchůdek, nebo záchůdek krytý s dvířky, kterými se kočička naučí prolézat. Krytý záchůdek se nám osvědčil nejlépe, kočičky tak nevyhrabávají ven stelivo a minimalizuje se tak i pach. K záchůdku si pořiďte lopatku s otvory, kterou budete vybírat použité stelivo.
Koťátko potřebuje po příchodu do nového domova určitý čas, aby se s novým prostředím i s vámi seznámilo. Proto si pro koťátko zajeďte raději začátkem víkendu, nejlépe v pátek, abyste měli co nejvíce času se tomu malému uličníkovi věnovat. Když koťátko přinesete domů, seznamujte ho s jednotlivými místnostmi bytu postupně. Nejprve mu ukažte, kde má své kočičí WC, posaďte ho na něj, klidně na něj mluvte a hlaďte ho. Potom mu ukažte, kde má mističky s krmivem a s vodou. Koťátko vezměte do nejklidnější místnosti v bytě, nechte ho, ať si celou místnost postupně prozkoumá. Netahejte ho, nechte ho ať se seznámí s novým prostředím samo a pozvolna, vlídně na něj mluvte. Až koťátko místnost prozkoumá, můžete mu postupně zpřístupňovat všechny místností v bytě.
Péče o našeho kočičího kamaráda
Jak na drápky
Drápky potřebuje vaše kočka ke každodennímu životu. Slouží jí ke šplhání, ulovení kořisti a jsou i ostrým obraným nástrojem. Pokud se kočka pohybuje venku, drápky se šplháním po stromech obrušují samy, takže je většinou nepotřebuje nijak zvlášť zastřihovat. Stříhání drápků je důležité především pro kočky, které žijí převážně v bytě.
Kočky a děti
Občas jsme postaveni před rozhodnutí, zda si máme pořídit kočičku, když máme malé děti. Přemýšlíme, jak se budou k sobě chovat, jestli si vzájemně neublíží nebo zda neodoláme prosbám svého potomka a pořídíme mu kočičku či nikoliv a za jakých podmínek. Všechno má své klady a zápory a je potřeba se správně rozhodnout.
Děti a dospělá kočka
Máme již doma dospělou kočičku, která je na nás zvyklá, žije s námi dlouho, ale nyní čekáme miminko. Jak ho přijme? Nebudou problémy? Neublíží miminku? To jsou otázky, které si můžeme klást. V prvé řadě bychom kočičku měli na takovou chvíli připravit. Kočka na vás pozná, že čekáte přírůstek do rodiny a může z toho být neklidná. V takovém případě je potřeba se jí věnovat. Je důležité ji předem naučit všemu potřebnému, například že nesmí lehat v dětské postýlce. Když do ní vleze, vyženeme ji s důrazným \"nesmíš\", v učení musíme být důslední a začít včas. Když už se miminko narodí postupně s ním kočičku seznámíme, hlídáme její reakce, ale většinou nebývá problém. Někdy může začít kočka žárlit, v takovém případě je potřeba zůstat trpělivý, vzájemný kontakt omezit na pár vteřin a postupně tyto intervaly prodlužovat. Kočka se nesmí cítit ohrožená. Časem počáteční žárlivost vymizí a vše se vrátí do původních kolejí. U některých koček a kastrátů se vyvine \"mateřský\" pud a oni ihned miminko přijmou za své, pak máme vyhráno.
Zábava posiluje psichiku zvířete!!!!
Brzy po tom, co si koupíte kočku zjistíte, že si dokáže hrát s čímkoliv. Ke hraní nepotřebuje žádné drahé hračky, ale bohatě si vystačí s obyčejnou kuličkou z alobalu. Ovšem kočce nestačí jen hodit hračku se slovy: ,,Hraj si“. Musíte se jí i ve hře věnovat. Kočky jsou neuvěřitelně hravá zvířata a to od útlého věku až po stáří. Vydrží si hrát celé hodiny a jejich hra je připravuje na možný lov myší či ptáků.Mezi další oblíbené hračky a zároveň hlavní potřebu kočky patří škrabací sloupek, jehož součástí je obvykle domeček, kde může kočka spát a odpočívat, škrabací kůl, který kočka potřebuje k údržbě svých drápků a plošinka, na které si může hrát. Existuje mnoho druhů těchto hraček. Záleží jen na tom, jaké máte finanční možnosti a kolik místa můžete této hračce ve svém bytě obětovat. Obvykle se tyto sloupky s příslušenstvím prodávají v rozmezí mezi 500- 1000kč, ale není výjimkou vidět i dražší.
Bezpochyby snem každé kočky, která žije v bytě je mít strom, kde by mohla šplhat a dovádět. I to je v dnešní době možné, ale je k tomu potřeba velmi velké místo. Tyto stromy a větve můžete sehnat ve zverimexu již složené, či koupit části a doma podle potřeby složit a nebo v lese uříznout větev a najít pro ni doma vhodné místo.