Morčata
Morče
Každodenní péče
Ke každodenní nezbytné péči o morče patří podávání krmiva, sena a výměna pitné vody. Obzvláště v létě je velmi důležité, aby voda v napáječce byla každý den čerstvá. Nedojedené ovoce a zeleninu odstraňte z klece už po několika hodinách. Jen tak máte jistotu, že morče nepozře zeleninu nahnilou nebo dokonce zplesnivělou. Také každý den kontrolujte napáječku. Často se totiž stává, že se morče snaží pít, ale vody v napáječce neubývá, protože je její ústí ucpané.
Morčata jsou velmi oblíbená zvířátka pro děti,nejenže jsou roztomilá a nenáročná,ale mají mírnou povahu a nikdy nereagují agresivně.
Lidé si často pořizují morčata jako domácí mazlíčky pro své děti.Pokud vaše školou povinné dítě dostane morče,pamatuj,že jste to byli vy a nikoli vaše ratolest,kdo morče zakoupitl.Možná bude vaše dítě tou hlavní osoubou,která se bude o morče starat,ale bříbě konečné odpovědnosti bude ležet na vás.Proto také budete muset dítěti jeho pečovatelskou úlohu pravidelně připomínat.Nebuďte zklamáni,jestliže na své zvířátko opakovaně,,zapomene".Většinou mu na zvířecím kamarádovi opravdu záleží,ale má příliš jiných starostí.
Ustálený režim
Jestliže morče patří vašemu dítěti, je často nutné mu jeho chovatelskou povinnost připomínat. Aby péče o domácího mazlíčka probíhala hladce, je dobré zavést v ní ustálený režim. Ráno, než dítě odejde do školy, by mělo nakrmit morče v rámci běžných ranních úkonů, jako například příprava do aktovky apod. Pevně daný rozvrh dítěti nedovolí na zvíře zapomenout. Pokud obstaráte misku na krmení, do které se vejde přesně 30 - 35 mg suchého krmiva (denní dávka potravy pro dospělé morče), obzvláště u menších dětí budete mít jistotu, že při krmení nic nepokaz. Do večerního rituálu lze dítěti opět zahrnout starost o morče - je třeba dát mu zeleninu nebo ovoce. Určete dítěti jeden konkrétní den v týdnu, kdy bude čistit příbytek morčete, například jedno volné odpoledne nebo sobotní ráno. Podle věku nechejte dítě, aby provádělo péči o morče více či méně samostatně, ale nezapomínejte mít vše pod kontrolou.
Jak morčátko zabydlet:
Morčátko je tak všestraný živočich,že máme hned několik možností kde morče ubytovat!
1)Akvárium
2)Plastové boxy
3)Kotec
4)Klec
Vybavení:
Domeček
Miska na krmení
Napáječka
Jesle na seno
Co si představit pod pojmem ,,hračky "
Cihla - stará cihla,která morčeti poslouží,jako vyvíšené místo
Kámen - Obyčejný kámen,bez ostrých hran,aby si morče neublížilo
Květináč - může posloužit jako domeček
Malý pařez - morče dřevo rádo okusuje
Dál už...podle fantazie..!
Jak ochočit morčátko
Když si přinesete morčátko domů, měli byste mu dát nejprve 2 - 3 dny, aby si zvyklo na nové prostředí. Nejlépe bude nechat ho chvíli samotné, aby ho jednak nerušil hluk a aby si mohlo v klidu prozkoumat svůj nový příbytek.
Až budete morčátko brát do ruky, musíte za prvé dávat pozor, abyste ho drželi pořádně (aby mělo pocit jistoty) a mluvit na něj uklidňujícím hlasem. Postupně ho berte do ruky co nejčastěji, aby si na vás zvyklo. Ochočit morčátko není nijak těžké, ale chce to hlavně trpělivost. Dobré podle mě taky je morčátko co nejdříve nechávat proběhnout po bytě a lákat ho k sobě nějakým pamlskem. Zpočátku bude mít strach
ale časem si získáte jeho důvěru. Rozhodně to stojí za to, snažit se morčátko ochočit, brzy se vám to vrátí.
Taky taky
(šulin, 3. 4. 2009 12:24)