Potkani
Potkani
Jaký potkan?
Když se rozhodneme pro koupi potkana,budeme stát před rozhodnutím věstli samečku nebo samečka,jakou barvu,věstli albína,nebo odstín do šeda,nebo věstli chci potkana jednoho,či celou skupinu..Hlavně to musí BÝT POTKAN ZDRAVÝ.."
Samičku nebo samečka?
Pokud chcete i do budoucna zůstat u jednoho chlupáče, rozhodně si vemze samečka - lépe snášejí samotu a jsou z nich větší mazlíci. Samičky jsou většinou živější, zvědavější, čipernější, skákavější a šplhavější, a samotu velmi špatně snášejí. Samečci jsou zase přítulnější a snadněji se ochočují, pokud jich ale chcete chovat více, je lépe je koupit 2-3 najednou. K dospělému samci se už jen velmi těžko přidává nové mládě. Chcete-li více zvířátek a plánujete je dokupovat postupně, je lepší si pořídit 2 - 3 samičky a pak postupně přikupovat další.
Co potkan Jí?
Zeleninu
Ovoce
Maso
Speciální zrní
Jogurty
Mléko
.....Opravdu nejde o vybíravé zvíře:D
Potkan- samá výhoda!
Pro někoho..krysa,zvíře co jí odpatky,kanálový tvor..ale opak je pravdou!
Potkan je tak inteligentní zvíře,že dokáže vést svého slepého bratřího samečka,do cíle pomocí klasu.(Dokázáno )
Potkan je tak inteligentní zvíře,že i když je malé zvířátko s relativně malým čumáčkem, má neuvěřitelně silný skus - dokáže totiž vyvinout tlak až 1800 kg/cm. Ano, čtete správně - díky tomuto hlodacímu nástroji se pak dokáže celkem bez problémů prokousat i železobetonem.
Potkan je tak inteligentní zvíře,že je i výborný plavec - když je k tomu donucen, dokáže plavat i několik dní, vydrží teploty hloboko pod bodem mrazu, ale i teploty tropické. Jeho drápky mu umožňují pohyb po omátkách stěn a když chce, dostane se tak opravdu všude. A pro jak tvrdí zdroj těchto informací - je dokonce inteligentnější než pes :D
Knihy kde se dozvíte víc:
Gassner, G.:Potkan
Bullová, G.: Potkan jako domácí zvíře
Verhoef-Verhallenová, E.: Enciklopedie králíků a potkanů
Zejda, J. a kol.: Hlodavci v zemědělské a lesnické praxi
Berghoff, P. C.: Malé hlodavce,choroby a chov
Popesko, P.; Rajtová, V.; Horák, J.:Atlas anatomie malých laboratorních zvířat
Jak potkanovi zlepšit život:
Pokud doma najdete starou rozbitou ponožku, nebo ponožku která nemá druhou do páru, můžete z ní vyrobit svému potkanovi úkryt. Ideální jsou ponožky pletené, protože se dobře roztáhnou a poskytnou tak potkanovi dostatek místa k vrtění, obracení apod.
Jak potkanovi vybrat jméno:
Pokud jste se právě ocitli ve chvíli, kdy máte doma nepojmenovaného ocasatce, a nemůžete se rozhodnout, jaké jménu mu dát, mám tady pro vás pár tipů, jak jméno vybírat a kde hledat inspiraci.
Pokud chcete, aby si potkan na jméno rychle zvykl, je dobré volit spíše kratší jména, která obsahují některou ze sykavek (C, S, Z...). Takové jméno je výrazné a potkan se jej rychle naučí poznávat. Zvíře reaguje na zvuk jména a ne na jeho obsah. Pokud máte potkanů více, snažte se volit jména, která se od sebe výrazně liší.
Většina lidí (a já se k ní počítám) dává potkanům jména, která nakonec stejně zkomolí do dvou až tříslabičného výrazu. Plná forma jména je pak pouze "reprezentační".
A teď HRy:
Hra na potápěče
Do středně hluboké nádoby napusťte vodu. Dá se použít například plastová miska od masa ze supermarketů. Ideální výška vody je od 5ti do 10ti cm. Do nádoby nasypte něco dobrého k snědku - něco co se vodou nepoškodí. Dají se použít zrnka kukuřice, vařená zelenina, sterilizovaný hrášek apod. (padnou ke dnu) nebo zrnka slunečnice (plavou na hladině). Většina potkanů okamžitě po objevení nádoby ponoří hlavu do vody a prozkoumá co je pod vodou. Pokud narazí na něco k snědku, začne to "lovit". Někteří potkani vytahují z vody všechny předměty ať už jsou k sežrání nebo ne. Pokud budete mít misku průhlednou, docela se při potkaní činnosti pobavíte.
Hra na bagristu
Potkani velice rádi vyhrabují hlínu z květináčů, a i když je tato činnost pro nás dost nepříjemná, potkani z ní mají evidentní radost. Proto jim i tuto kratochvíli můžeme dopřát.
Do nádoby s vysokými okraji (ideální je malé akvárium, či plastová průhledná přepravka) nasypte vysokou vrstvu hlíny, koupacího písku pro činčily nebo jiného sypkého materiálu (neměl by prášit), do kterého vmícháme několik zrnek slunečnice, kukuřice apod. Stěny nádoby musí být opravdu vysoko, protože jakmile se potkan pustí do norování, hlína létá na všechny strany.
- Nádobu s hlínou neumísťujte na stálo do potkaního příbytku, protože by do ní potkani brzy začali kálet a močit a substrát by se musel často měnit (rozvoj parazitů, bakterií apod).
- Hlínu nikdy nevlhčete vodou, potkani sice rádi hrabou ve vlhké hlíně, ale z nádoby s vlhkou hlínou obvykle nevyleze potkan ale "Jožin z bažin", neboli zabahněná koule s ocasem.
Hra na tuneláře
Všichni potkani milují trubky, krabičky a jiné průlezky. Pokud doma máte více krabiček (tohoto materiálu není u potkanařů nikdy dost), můžete svému miláčkovi udělat průlezkový ráj. Krabičky a krabice jakýchkoliv velikostí (potkan se protáhne i krabičkou od čaje) poskládejte různě vedle sebe, na sebe a přes sebe a pomocí nože vyřežte v různých místech otvory. Pokud máte i nějakou silnější trubku (například trubku od koberců), můžete krabice pospojovat i "tunelem". Potkani ve svém přirozeném prostředí žijí v norách, které mají několik "místností" pospojovaných tunely. V krabicích a trubkách se tedy rychle vyznají a budu toto bludiště rádi vyhledávat.
- Alespoň některé spoje krabic a trubek by měly být dobře rozebíratelné, v opačném případě se vám dost dobře může stát, že potkana z bludiště nedostanete. Ten se v něm totiž brzy vyzná lépe než vy sami.
Hra na úředního šimla
Systém je stejný jako u hry na krtka, ale potkani nebudou zahrabáni hlínou, ale zahlceni papíry. Vezmeme co největší krabici a naplníme ji až po okraj natrhaným papírem (ne novinami - tiskařská čerň nepůsobí zrovna příznivě), útržky kartonu, senem apod. Do různých částí krabice vyřežeme otvory, aby potkani mohli vylézat (krabice se dá zabudovat i do komplexu tunelů a průlezek z menších krabiček. Připravte se na to, že při této hře potkana sce dlouho vůbec neuvidíte, zato ho opravdu uslyšíte.
- V opravdu velké krabici s obrovskou hromadou papíru se potkan velmi obtížně hledá.
Budovatelská hra
Na vršek klece nebo na pletivo akvária dejte hromadu proužků papíru, papírových kapesníků, ubrousků či toaletního papíru. Potkani by měli z klece na papír dosáhnout, ale neměl by být přístupný příliš lehce. Jakmile potkan zjistí, že má materiál, kterým si lze vystlat hnízdo, začne ho vtahovat do klece a buduje si pelíšek, protože "Jak si kdo ustele, tak si lehne". S vtahováním do klece potkan obvykle neskončí dřív,než vtáhne poslední cár papíru.
Hra na maratonce
Tato hra je oblíbená jen u některých potkanů a je třeba do ní vložit i část svých úspor. Jedná se o "běhací kolo". To můžete koupit v každém zverimexu, cena se pohybuje v trojciferných číslech - záleží na velikosti a materiálu. Pokud má mít kolo životnost delší než několik minut až hodin, je nutné, aby bylo vyrobeno z kovu. Ne všichni potkani však jsou ochotni běhat bez cíle jako magoři (promiňte mi ten výraz). Pokud se tedy pro běhací kolo rozhodnete a znáte někoho, kdo ho doma má, zkuste si ho na pár dní vypůjčit, ať nevyhazujete peníze oknem.
Hra na půlnoční budíček
Tato hra je zaměřena na týrání lidí s lehkým spánkem a spočívá v tom, vyvolat uprostřed noci co největší hluk. Ideální je louskání vlašských ořechů, trhání kartónových krabic či fyzické vyřizování si účtů s ostatními spolubydlícími.
Hra na četníky a zloděje
Tuto hru milují v podstatě všichni potkani, u chovatelů už takové oblíbenosti nedosahuje. Úkolem zloděje (potkana) je ukrást co největší množství drobných předmětů a tyto poté odnést do svého příbytku aniž by jej četník (chovatel) odhalil, chytil a zcizený předmět mu odebral. Úspěch zloděje je tím větší, čím cennější a nepostradatelnější předmět se mu podaří odcizit. Pokud se zloději podaří odnést předmět až do svého příbytku, zahladí po sobě stopy tak, že dotyčný předmět rozloží na součástky tak malé, že již nebude možno poznat, z čeho pocházejí. Pokud je však zloděj neúspěšný a je odhalen při krádeži, či hůře při rozebírání předmětu na součástky, hrozí mu trest domácího vězení na dobu, kteru určí chovatel dle důležitosti předmětu, který mu byl zcizen.
Děkuju:
Kontakt iCQ:437-941-585
Komentáře
Přehled komentářů
AHOJ máš skvělý blog i když jsem neměla odvahu se kouknou na ty týrané zvířata....,ale opravdu jsem se pobavila o článku POTKANI :D měj se
xD
(Zevlinka...:P, 5. 2. 2011 9:53)