Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ohrožená zvířata

29. 10. 2008

Již vyhynulá zvířata: Zebra kvaga

ObrazekZhynula r.1883 v amsterdamské zoologické zahradě. Roku 1969 zjistil Reihold Rau, že v jihoafrickém muzeu jsou špatně očištěné kůže tohoto zvířete se zbytky svalů a krevních cév. Další studia byla tedy zaměřena na možnost získat z těchto kůží DNA.
Podle Rauova názoru patřila kvaga do skupiny stepních zeber. Čím jižněji žijí, tím méně výrazné je jejich pruhování, míšené s hnědými mezipásy, a základní barva není čistě bílá. Kvaga žila ze stepních zeber nejjižněji, proto se u ní pruhy vytrácejí a nepruhovaná srst je v podstatě hnědá.
Posledních několik let se snažil Rau zkřížit stepní zebry ve snaze docílit co nejpřesnější podoby se zebrou kvaga. Prozatím ovšem neúspěšně a mnozí odborníci se shodují, že tato cesta neskýtá úspěch.

Obrazek

Tasmánský vakovlk:

 

Tasmánský vakovlk je považován za zvíře poměrně nedávno vyhynulé. Poslední dokumentovaný exemplář tohoto druhu pošel v Hobartské Zoo v roce 1933, a byl federální vládou oficiálně prohlášen za vymřelý druh v roce 1986. Tato psa připomínající šelma s černými příčnými pruhy na zádech, kdysi žila i na Nové Guineji a po celé Austrálii, ale pro svou zálibu v napadání dobytka byla farmáři nakonec úspěšně vyhubena. V poslední době se v australském tisku psalo o několika náhodných pozorování tohoto tvora včetně velice důvěryhodného pozorování správcem národního parku.

Obrazek

 

 

 

Elephas recki je vyhynulý druh slona, který žil převážně v Africe v období pliocénu a pleistocénu v době před asi 3,5 milionu až 900 tisíc let. Jeho nejbližším dosud se vyskytujícím živočišným příbuzným je slon indický (Elephas maximus), který je dnes zároveň jediným nevyhynulým druhem rodu Elephas.

Elephas recki býval hojně rozšířeným druhem požírající trávu do doby, než byl zcela vytlačen předky dnešního slona afrického z rodu Loxodonta. Byl o trochu větší než dnešní sloni a měřil v kohoutku až 4,5 metru.

Evoluce druhu

Tento druh slona se vyvinul nejspíš přímo z druhu Elephas ekorensis, který se proháněl africkými pláněmi už před 5 miliony let. Z druhu Elephas recki se pak postupně vytvářely další druhy prehistorických slonů. Nejprve to byl Elephas iolensis a pak ještě další druh Elephas planifrons a po něm mnohé další. Nejvýznamnější ze všch druhů, které vznikly z Elephase reckiho, byl první jmenovaný E. iolensis, protože z něj se nakonec vyvinul dnešní slon indický. Za zmínku stojí ještě sloni z větve Palaeoloxodon, kteří se vyvinuli pravděpodobně také z E. reckiho, ale byla to však slepá vývojová větev, ačkoliv byla početná.

Jak je vidět, Elephas recki byl velice důležitým druhem slona z evolučního hlediska. Tento druh se sám ještě vyskytoval v pěti poddruzích, které většinou popsal M. Beden.Dnes tu žijí jen dva druhy slonů.Slon Africký a Slon Indický.

Ohrožená zvířata na pokraji vyhynutí

Kolik druhů zvířat je ohroženo?

V červené knize ohrožených druhů Mezinárodního svazu pro ochranu přírody (IUCN) bylo roku 2007 zapsáno celkem 41 415 živočichů. 16 306 z nich hrozí vyhubení. Kdo za to může? Život zvířat byl vždy ve znamení vývoje – adaptace na nové podmínky, objevení a zánik druhů jsou ve zvířecí říši přirozené. Bohužel tento přirozený proces není hlavním viníkem zániku živočišných druhů. Do tohoto koloběhu stále častěji zasahuje člověk: demografická exploze, kácení lesů, vznik a rozšiřování měst, znečišťování, klimatické změny, to vše vymírání zvířat urychluje.

Obrazek

 

 

 

Slon Africký:Dříve se v Africe vyskytovalo na miliony kusů těchto zvířat, ale díky pytláctví jsou jejich stavy nižší. Sloni se často zdržují v Národních parcích, kde se cítí bezpečněji. Ve většině zemí jsou sloni afričtí chráněni zákonem a jejich nezákonný lov se přísně trestá. I když je tento slon považován za zranitelný druh, jeho stavy se v jednotlivých lokalitách značně liší. Podle IUCN není znám přesný celkový počet jedinců, ale v jedné oblasti na východě Afriky se na ploše 20 000 km² pohybuje okolo 10 000 jedinců, které mohou decimovat okolní floru, zatímco z mnoha míst slon zcela vymizel. V současnosti se ani neví, jestli populace slonů roste nebo klesá, protože jedna sloní generace má až 25 let a obsáhlejší analýza by trvala také tak dlouho, ale na základě pozorování se zdá, že ve většině oblastí počet slonů oproti předchozí generaci klesl..Slon africký je řazen mezi druhy ohrožené vyhubením. Jeho lov je zakázán, ale pytláci ho pro slonovinu loví stále. Jen v Keni klesl jeho stav ze 150 000 na 30 000 kusů.

Slon Indický:Obrazek

V minulosti žilo téměř po celém světě, kromě Austrálie, mnoho druhů slonů. Někteří byli mnohem větší než sloni dnešní, ale v současné době již všechny tyto druhy vymřeli. Protože jsou loveni pro slonovinu a oblasti, kde sloni žili, byly zabrány, žije dnes daleko méně slonů než před dvaceti lety. Z jejich klů se vyrábí šperky, ozdobné předměty i kulečníkové koule.

 
Lední medvěd:
Do roku 2050 dvě třetiny světové populace ledních medvědů vymřou, tvrdí ochránci zvířat.Dohady ochránců zvířat o to, zda lední medvěd přece jen patří na seznam ohrožených druhů zvířat, je vyřešen. O jeho ochraně rozhodlo americké ministerstvo vnitra.

Obrazek

 

Návrh na zákonnou ochranu ledních medvědů, jejíž součástí by byl i zákaz lovu, podal Americký úřad pro rybolov a ochranu přírody.

Kritici Bushe si rozhodnutí vysvětlují jako "tiché" uznání faktu, že globální oteplování existuje a představuje problém. Ministerstvo ale odmítlo tvrzení, že ohrožení ledních medvědů je argumentem pro omezení skleníkových plynů a přijetí Kjótského protokolu.

Na světě nyní podle odhadů vědců žije přibližně 25 tisíc ledních medvědů. Kromě USA především v Kanadě, Rusku, Grónsku a Norsku.

Kanada ale hlásí, že mezi lety 1997 a 2004 se její populace ledních medvědů snížila o pětinu. Reálně tak hrozí, že do roku 2050 dvě třetiny světové populace ledních medvědů vymřou.

Tygr bengálský

Obrazek

Ve volné přírodě ho žije méně než 2 500 kusů. Tygří samec potřebuje ke svému životu průměrnou plochu 60 km² a na svém území nesnese konkurenci v podobě jiných samců. Je masožravec a denně spořádá 10 kg masa, což předpokládá poměrně rozsáhlé lovné území.

Hrozby: pokračující populační exploze v Asii, která s sebou přináší fragmentaci teritorií; znečištění řek a pytlácký lov

 

 

 

Panda velká

Od roku 1965 vědci konstatují jejich trvalý úbytek. Ve volné přírodě panda žije na jihu Číny v pěti od sebe izolovaných pohořích. Tyto oblasti mají celkovou plochu okolo 30 000 km2. Panda žije ve výšce 1 200 až 4 000 m nad mořem a téměř výhradně se živí bambusem.

Obrazek

 

 

Hrozby: ve 20. století došlo vlivem zemědělství ke zmenšení jejich životního prostoru. Zemědělství pandy izolovalo v jejich teritoriu a nedovoluje jim migraci mezi jednotlivými pohořími, kde žijí. K tomu se přidaly i choroby některých druhů bambusu. Mnoho zvířat tak zemřelo hlady, hlavně v 80. letech. Panda byla hodně lovena pro svou kůži a kožešinu. Nyní za její zabití hrozí až trest smrti. 

 

Modrá velryba

Obrazek

 

IUCN zaregistrovala 70% úbytek těchto zvířat v posledních 10 letech. V letech 1904 až 1967, kdy byly vyhlášeny chráněným druhem, jich bylo na jižní polokouli uloveno 350 000 kusů. I když populace velryb v poslední době mírně roste, kritický stav přetrvává: na světě jich je kolem 2 000 kusů.

Hrozby: kromě lovu se na jejich úbytku podílí mizení potravy v důsledku globálního oteplování.

 A tohle všechno je jenom málo z toho jaká je pravda"!Dále jsou také:

,,Velké druhy opic - Gorila a Orangutan,Černý nosorožec,Kožatka velká,Koráli,Rys pardálový,MOdrá ara,"

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bohužel

(Lucie, 17. 5. 2016 8:34)

Je nám to velice líto. Snažíme se přírodě, zvířatům pomoci. Studuji o tomto.

Re: Bohužel

(Lenča, 17. 5. 2016 8:47)

Vážně studuješ a co přesně? Je možné pomocí DNA vrátit vyhynulé druhy spátky na svět?

svině

(tomáš, 23. 11. 2010 21:00)

jeto nesmírná škoda že tyto druhy brzy vymřou a mi lidé natom máme největší podíl a vinu a vůbec se zato nestydíme,nakonec se budeme divit jak nám to příroda vrátí.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: svině

(Tara, 12. 10. 2014 8:49)

ta vyhynulá zvířata by se dala znovu oživit ale vědci by museli mít DNA atd. já bych byla strašně ráda kdyby se to povedlo a oni by mohli přivést zpět zvířata která naší vinou zemřela. Teď se pokouší přivézt mamuta mezi živé ale ten by asi ve světě dlouho nepřežil kvůli klimatu (jedině postavit speciální prostředí) Takže držme palce !

vakovlk

(tom, 21. 4. 2010 17:00)

fakáč na vakovlkovi
a pusu na zadek

Re: vakovlk

(piki, 16. 11. 2013 20:15)

debile, vakovlk byl (je) nej zvíře který znám

o muj boze

(beata, 20. 9. 2012 17:32)

rada bych pomohla temto zviratum ,ale jsem jen 10seti leta holka.

Re: o muj boze

(piki, 16. 11. 2013 20:13)

to přece nevadí... :.)

pps

(Petra K., 21. 3. 2011 21:00)

děkuju ti za to povídání udělala jsem z toho prezentaci.Proč lidi zabíjejí zvířata?Protože chtějí kůži a tu chtějí prodat aby dostali peníze, o nic jinýho jim nejde, to je můj názor.

Re: pps

(anicka0008, 29. 1. 2012 14:37)

souhlas

Chudáčci!!

(anicka008, 29. 1. 2012 14:35)

To jsou chudáčci moocinky je lituju!!!!!

Proč?!

(kiki, 11. 8. 2011 21:26)

Anóóó proč zabíjet zvířata ?!

ohrožená zvírata

(pavla bíglová, 12. 4. 2011 13:08)

mám moc ráda zvířatka ale něakých zvířat je málo moc jsem ráda že jsou napříklat zoo nebo třeba park serengety to je ve hře witelave a taky bych ráda pomáhala ohroženým zvířatům třeba panda velká,panda červená,medvěd lední,slon africknebo indický

Jsem proti týrání a všeho zlého co dělají lidé zvířatům!!!

(Lucie Pospíšilová, 10. 3. 2011 11:45)

Dobrý den, je hrozné co dělají lidé zvířatům aby za to dostali peníze nebo nějakou cenu.Sohlasím s Vámi pane nebo paní. Zvířata se snažím zachraňvoat už od svých 8 let. A je mi s toho zle když vidím jak lidi ubližují zvířatům!! Jsem proti tomu!! Nashledanou Lucie Pospíšilová

prý Homo sapiens ????? - Člověk rozumný

(Sarah, 22. 1. 2011 19:39)

Hmmmmm, tak tady to dokazuje , jaký je člověk - rozumný. No tak teď jsem začala mít o naší planetu právě strach. Jestli jsou lidé takto přemýšliví , jako tady..... AMEN S NÁMI.:(((((

:( :(

(Inka, 4. 2. 2011 16:43)

toto je ubohé jak se chovají lidé ke zvířatům...vůbec si to nezaslouží, oni nás mají rádi a my se jim odvděčíme tím že je týráme a děláme si z nich trofeje...to je vážně nechutné..až teď si uvědomuji jak se lidé ke zvířatům chovají

hovno

(tom, 21. 4. 2010 17:04)

čau hovna aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaassssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

Re: hovno

(anonym, 20. 12. 2010 13:02)

toto je fakt uboh. psat sem takovy veci kdyz je tenhle soubor o vymirani zvirat

Pes

(Kozí hrádek, 9. 6. 2010 18:40)

Je to skoda takovych peknych zvirat hajzlove pytlacki :D

hm......

(pajusik, 28. 4. 2010 18:21)

je to skoda ze tek krasna zvirata vymrou